Padání vlasů u mužů aneb Co můžete udělat proti vypadávání vlasů už dnes

S vypadáváním vlasů se během života ve větší či menší míře setká každý muž. Největší problémy však způsobuje dlouhodobé řídnutí vlasů, které vede až k plešatosti. V lékařské terminologii se mluví o takzvané alopecii, která je způsobena řadou příčin. Jakých a jak vypadávání vlasů zabránit? O tom se dočtete v následujících řádcích.

Příčiny vypadávání vlasů u mužů

Faktorů, které ovlivňují vypadávání vlasů, existuje celá řada. Za nejčastější příčinu je však pokládána hormonální nerovnováha a genetika, jejíž vliv na kvalitu vlasů můžete odhadnout podle svých přímých příbuzných. Podíváte-li se například na rodiče a jejich vlasy, získáte prakticky věrohodný obraz toho, jak budete ve stejném věku vypadat i vy. Jestliže tedy někdo z vašich příbuzných bojuje již od mládí s plešatostí, musíte se o to více zaměřit na prevenci.

Zajímavé je, že muži nejvíce plešatí mezi dvacátým a třicátým rokem věku. Tento fakt je způsoben vyšší hladinou mužského pohlavního hormonu – testosteronu v krvi, na nějž jsou vlasové folikuly citlivé. Úplně nejcitlivější vlasové cibulky se u mužů nacházejí v oblasti přední vlasové linie, kde rapidním vypadáním vlasů vznikají kouty. V tomto věkovém rozmezí je hladina testosteronu nejvyšší zcela přirozeně, vlivem pohlavní zralosti. Bohužel je ale citlivost vlasových folikulů dána geneticky a je tedy proti ní nutné bojovat systematicky a soustavně. Klinicky tento problém vypadávání vlasů u mužů zastřešuje pojem androgenní alopecie.

Zvýšená citlivost vlasových folikulů při androgenní alopecii však způsobuje nejen řídnutí vlasů, ale také jejich ztenčení či zkrácení a může vést až k úplné zástavě vlasového růstu. Jakmile si tedy začnete všímat častějšího vypadávání vlasů nebo zhoršení jejich kvality, je nejvyšší čas zahájit léčbu. V pozdějším stádiu se totiž růst vlasů zastaví a folikuly zůstanou v pokožce v neaktivním stavu. A právě v tento moment je již velice těžké probudit je zpátky „k životu“.

Další faktory, které negativně ovlivňují kvalitu vlasů a mohou způsobit vypadávání vlasů

V průběhu života se může kvalita vlasů a vlasové pokožky náhle zhoršit vlivem stresu a častým vystavováním se stresovým situacím. Ve stresu se totiž neprokrvuje pokožka hlavy tak, jak má a tím dochází k ochuzování vlasových folikulů o potřebné živiny. Svůj podíl na padání vlasů jak u mužů, tak i u žen, dále také má nevyvážená strava, nedostatečná péče o vlasy, zdravotní potíže a operace.

Jak zabránit padání vlasů?

Nejdůležitější je začít vypadávání vlasů řešit včas. Obzvlášť pokud máte v rodině někoho, kdo se potýká s padáním vlasů, případně již plešatostí. Prevence je totiž, jak to tak bývá, to nejzásadnější, co můžete pro sebe a své vlasy udělat. Mnoho věcí, které navíc spadají do preventivních opatření proti padání vlasů, můžete začít dělat už dnes!

  • Zaměřte se na konzumaci potravin bohatých na zinek a biotin – vitamin H. Najdete je v luštěninách, mořských plodech, játrech, mase, vaječném žloutku a sóje.

  • Začněte pravidelně používat šampon proti vypadávání vlasů, který je speciálně navržen pro muže. Doporučit můžeme šampon z pánské řady Noir Shampoo pH 5.5, který předchází vypadávání vlasů způsobenému stresem, a právě hormonální dysbalancí. Obecně u kosmetických přípravků bojujících proti řídnutí vlasů hraje klíčovou roli důsledná aplikace a soustavnost. První výsledky se totiž mohou dostavit až po měsíci používání.

  • Vyvarujte se hrubému zacházení s vlasy a vlasovou pokožkou. Vlasy si myjte šetrně a stejně opatrně je i vysušujte.

  • Vyzkoušet můžete také masáže hlavy pro prokrvení pokožky a zlepšení cirkulace živin do vlasových folikulů. Provádět ji můžete denně krouživými pohyby konečků prstů.

  • Pokud chcete mít jistotu, že pro své vlasy děláte maximum, rozhodně nic nezkazíte používáním séra nebo ampulí Noir Lotion proti vypadávání vlasů. Tyto doplňkové přípravky zintenzivňují péči o vlasy a prohlubují účinky používaných šamponů. Složení ampulí Noir Lotion je navíc plné rostlinných extraktů, které působí na kapilární výměnu v koříncích vlasů, čímž účinkují do hloubky a zároveň fungují jako stimulanty.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení