Padání vlasů u mužů aneb Co můžete udělat proti vypadávání vlasů už dnes

S vypadáváním vlasů se během života ve větší či menší míře setká každý muž. Největší problémy však způsobuje dlouhodobé řídnutí vlasů, které vede až k plešatosti. V lékařské terminologii se mluví o takzvané alopecii, která je způsobena řadou příčin. Jakých a jak vypadávání vlasů zabránit? O tom se dočtete v následujících řádcích.

Příčiny vypadávání vlasů u mužů

Faktorů, které ovlivňují vypadávání vlasů, existuje celá řada. Za nejčastější příčinu je však pokládána hormonální nerovnováha a genetika, jejíž vliv na kvalitu vlasů můžete odhadnout podle svých přímých příbuzných. Podíváte-li se například na rodiče a jejich vlasy, získáte prakticky věrohodný obraz toho, jak budete ve stejném věku vypadat i vy. Jestliže tedy někdo z vašich příbuzných bojuje již od mládí s plešatostí, musíte se o to více zaměřit na prevenci.

Zajímavé je, že muži nejvíce plešatí mezi dvacátým a třicátým rokem věku. Tento fakt je způsoben vyšší hladinou mužského pohlavního hormonu – testosteronu v krvi, na nějž jsou vlasové folikuly citlivé. Úplně nejcitlivější vlasové cibulky se u mužů nacházejí v oblasti přední vlasové linie, kde rapidním vypadáním vlasů vznikají kouty. V tomto věkovém rozmezí je hladina testosteronu nejvyšší zcela přirozeně, vlivem pohlavní zralosti. Bohužel je ale citlivost vlasových folikulů dána geneticky a je tedy proti ní nutné bojovat systematicky a soustavně. Klinicky tento problém vypadávání vlasů u mužů zastřešuje pojem androgenní alopecie.

Zvýšená citlivost vlasových folikulů při androgenní alopecii však způsobuje nejen řídnutí vlasů, ale také jejich ztenčení či zkrácení a může vést až k úplné zástavě vlasového růstu. Jakmile si tedy začnete všímat častějšího vypadávání vlasů nebo zhoršení jejich kvality, je nejvyšší čas zahájit léčbu. V pozdějším stádiu se totiž růst vlasů zastaví a folikuly zůstanou v pokožce v neaktivním stavu. A právě v tento moment je již velice těžké probudit je zpátky „k životu“.

Další faktory, které negativně ovlivňují kvalitu vlasů a mohou způsobit vypadávání vlasů

V průběhu života se může kvalita vlasů a vlasové pokožky náhle zhoršit vlivem stresu a častým vystavováním se stresovým situacím. Ve stresu se totiž neprokrvuje pokožka hlavy tak, jak má a tím dochází k ochuzování vlasových folikulů o potřebné živiny. Svůj podíl na padání vlasů jak u mužů, tak i u žen, dále také má nevyvážená strava, nedostatečná péče o vlasy, zdravotní potíže a operace.

Jak zabránit padání vlasů?

Nejdůležitější je začít vypadávání vlasů řešit včas. Obzvlášť pokud máte v rodině někoho, kdo se potýká s padáním vlasů, případně již plešatostí. Prevence je totiž, jak to tak bývá, to nejzásadnější, co můžete pro sebe a své vlasy udělat. Mnoho věcí, které navíc spadají do preventivních opatření proti padání vlasů, můžete začít dělat už dnes!

  • Zaměřte se na konzumaci potravin bohatých na zinek a biotin – vitamin H. Najdete je v luštěninách, mořských plodech, játrech, mase, vaječném žloutku a sóje.

  • Začněte pravidelně používat šampon proti vypadávání vlasů, který je speciálně navržen pro muže. Doporučit můžeme šampon z pánské řady Noir Shampoo pH 5.5, který předchází vypadávání vlasů způsobenému stresem, a právě hormonální dysbalancí. Obecně u kosmetických přípravků bojujících proti řídnutí vlasů hraje klíčovou roli důsledná aplikace a soustavnost. První výsledky se totiž mohou dostavit až po měsíci používání.

  • Vyvarujte se hrubému zacházení s vlasy a vlasovou pokožkou. Vlasy si myjte šetrně a stejně opatrně je i vysušujte.

  • Vyzkoušet můžete také masáže hlavy pro prokrvení pokožky a zlepšení cirkulace živin do vlasových folikulů. Provádět ji můžete denně krouživými pohyby konečků prstů.

  • Pokud chcete mít jistotu, že pro své vlasy děláte maximum, rozhodně nic nezkazíte používáním séra nebo ampulí Noir Lotion proti vypadávání vlasů. Tyto doplňkové přípravky zintenzivňují péči o vlasy a prohlubují účinky používaných šamponů. Složení ampulí Noir Lotion je navíc plné rostlinných extraktů, které působí na kapilární výměnu v koříncích vlasů, čímž účinkují do hloubky a zároveň fungují jako stimulanty.